Suhted

EKSIST ÜLE: 7 nippi, et pärast lahkuminekut eluga edasi minna 

Ohtuleht.ee, 3. detsember 2018, 20:09
 Pixabay
Väidetavalt kulub partnerist lahkumineku järel juhtunust ülesaamiseks 11 nädalat. Päris kindlasti on aga inimesed erinevad ning mõnel kulub selleks rohkem ja mõnel ehk ka vähem. Men’s Health pakub psühholoogide ja suhteterapeutide abil välja seitse nippi, et lahkumisvalust veidigi kergemini üles saada ja oma eluga edasi minna.

Lein on vajalik

Lahkuminek on leinaprotsess. Keegi, kes oli sinu elus sulle väga tähtsalt ja lähedasel kohal, pole seda äkitselt enam mitte. See tunne ei erine väga surnud lähedase leinamisest. Võta endale leinamiseks aega ja pea meeles, et see on normaalne. Ära kiirusta, isegi kui leinatunne tõesti kestab üle 11 nädala.

Eemalda kõik päästikud

Võta seintelt, telefoni lukustusekraanilt ja sülearvuti ekraanisäästjalt maha teid kaht kujutavad pildid. Ära külasta mõne kuu jooksul baari, restorani, parki ega muid kohti, mis olid „teie kohad“. Igatsust ja nostalgiat tunned sa niigi, pole vaja veel lisaks füüsilisi päästikuid nende tunnete võimendamiseks.

Mõtle järgi, kas sotsiaalmeedia on ikka hea mõte

Tänapäeval võib „Eemalda sõprade hulgast“ või „Unfollow“ tekitada rohkemgi ärevust kui lahkuminek ise. See võib tunduda dramaatiline või ekstreemne, aga kui sa jälgid oma endist partnerit sotsiaalmeedias, siis võid kukkuda tagasi musta auku: hakata teda küber-stalkima ja saada lõpuks veelgi rohkem haiget. Väga soovitav on eks oma sotsiaalmeediast eemaldada. Mõnel inimesel ehk on tõesti hea jälgida, kuidas tema eks eluga edasi läheb, aga enamasti tekitab see piina, lõikavat armukadedust ja kahetsust.  

Vabane negatiivsusest

Pärast lahkuminekut võib inimest vallata terve tunnete spekter õnnelikest mälestustest kuni halvava depressiooni ja purustava raevuni. Sinu eks ei pea neist tunnetest teadma. Sina pead need kuidagi läbi töötlema ja nende vallandamine endise partneri peale pole edasiliikumise suhtes üldse hea mõte.

Pane oma tunded kirja. Kirjuta oma eksile kiri, kus räägid detailselt, mida sa tunned, mida oleksid vajanud, mis võinuks paremini minna ... ja kõike muud asjassepuutuvat, mis pähe tuleb. Äga ära seda kirja jumala pärast talle saada.

Leia iseennast

Kui oled negatiivsusest lahti saanud, siis on aeg vaadata enda ümber ja teha kindlaks, mis sul veel alles on. Ja olgem ausad: seda on palju. Nüüd on sinu aeg. Oled olnud pikalt suhtes, pidanud tegema kompromisse, arvestama teise inimese tunnete ja kasvõi graafikuga.

Enam ei pea.

Ära keskendu üksindusele, vaid vabadusele. Võid teha kõike sellist, mida pole saanud teha või mis oli suhte pärast kuidagi raskendatud.

Otsi abi

Kui leiad, et suhtest ülesaamine on raskem kui arvasid, siis ära häbene abi küsida. Sõbrad on kindlasti valmis sind ära kuulama. Kui sellest ei piisa, siis pole midagi imelikku ka selles, kui pöördud psühholoogi poole.

Muuda perspektiivi

Muuda vaatenurka, hinda nii sellega seotud väljakutseid kui ka võimalusi. Seksikolumnist Dan Savage on öelnud ühe kaunis terava ja kibeda, ent töötava lause: „Kõik suhted, mis sul on, lõppevad ükskord, kuni üks ei lõppe.“ See vaatenurk võib anda sulle selgema pildi kasvamise protsessist.

See väide sunnib meid oma sisemisi mõtteid revideerima. Lõpuks aga saame aru: see suhe mitte ei kukkunud läbi, vaid lihtsalt sai otsa. Lõpp oli vajalik ja mõistlikum kui kokkujäämine. Ka andis see võimaluse teha järgmisel korral midagi teistmoodi ja ehk ka paremini.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee