Tehnika

VIDEO | Kurb avastus ajakapslist: imeline auto leiti 50 aastat hiljem rikutuna 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 16. detsember 2018, 08:31
 Kaader videost
1957. aastal toimus USAs Tulsa linnas pidulik üritus. Oklahoma osariigi 50. sünnipäeva ja linnapäevade puhul võeti tuliuus Plymouth Belvedere (hodomeetril 4 miili ehk ca 6 km) ja maeti maha.

Imeilusat kuldset ja liivakarva autot ei aetud kohtumaja ees niisama mulla alla: linnavalitsejate kinnitusel ajatu disainiga masinast tehti ajakapsel, mis pidi avatama 50 aastat hiljem. Plymouth – mis hiljem sai hüüdnimeks Miss Belvedere – asetati betoonist valatud kesta ja kaeti veekindla kilega. Et oli Külma sõja aeg ja varitses tuumasõja oht, siis tehti betoonkest kaunis paks ja kiideti, et see peakski vastu isegi tuumapommi plahvatusele.

Autosse pandi tulevikuinimestele leidmiseks hulk tolleaegset ning ajastu kommetele vastavat kraami, muuhulgas isegi sigarette. Ning ühtlasi kuulutati välja, et linnakodanik, kes ennustab kõige täpsemalt Tulsa elanike arvu aastal 2007, saabki kõnealusel aastal ajakapslist selle auto endale.

50 aastat hiljem kaevatigi Miss Belvedere maa seest välja. Ent oh häda: tuumapommikindel betoonkest ei olnud osutunud kaugeltki mitte veekindlaks. Auto oli üleni kaetud muda ja roostega, värv mullitas, mootor oli täiesti kasutuskõlbmatu ja salong samuti totaalselt rikutud. Pühast ajakapsli avamise üritusest sai farss. Tagatipuks selgus, et kõige täpsema linnaelanike arvu prognoosi esitanud mees oli juba 1979. aastal surnud.

Autot üritati päästa, kuidas päästa annab, aga pingutused polnud väga viljakad. Mudakihi alt kätte saadud ent siiski väga viletsas seisukorras autot ei tahtnud linnavalitsus püsinäituse korraldamiseks ega isegi muuseumid. Alles kümme aastat hiljem leidis ajalooline sõiduk koha ühe muuseumi ekspositsioonis – aga mitte Tulsas ega isegi mitte Oklahoma osariigis.

Miss Belvedere’i ja ajakapsli kurba lugu vaata allolevast videost.

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee