Tehnika

KUI ARVUTI LÄÄGAB: 3 head nippi, et raali särtsakamaks muuta 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 14. detsember 2018, 20:48
Foto: Pixabay
Arvuti, nagu inimesedki, jäävad pikapeale vanaks ja aeglaseks. Kui sa ei taha hakata uut riistvara – arvutit ennast, suuremat kõvaketast, lisa-RAMi jne – ostma, siis turguta uimaseks jäänud masinat nippidega, mida soovitab Popularmechanics.

Esimesena tee muidugi neid asju, millest oled ilmselt juba teadlik: pane mõned veebilehitseja sakid kinni, lõpeta igasuguste failide salvestamine töölauale ning saada mõned failid kas välisele kõvakettale või pilve, et su arvuti saaks natuke kergemini hingata. Aga kui see kõik ei aita, siis võta kasutusele tõsisemad meetmed.

Tee arvuti füüsiliselt puhtaks

Arvuti on masin, mis vajab normaalseks töötamiseks ka füüsilist hoolt. Kehva soorituse puhul on üks levinumaid põhjuseid tolm. Ventilaatorid jahutavad arvutit ja imevad enda külge tolmu. Liiga palju tolmu = liigselt kuumust = kehv sooritus. Parim relv on suruõhuballoon, kindlasti mitte tolmuimeja.  

Vähenda vaikimisi avanevaid programme

Nii Windows kui ka MacOS pakuvad võimalust panna mõned programmid arvutisse sisse logides automaatselt tööle. Kui sa neid programme iga kord ka kasutad, siis on see käepärane värk. Aga paras needus, kui ebavajalikud programmid hakkavad end käivitama iga kord, kui sa arvuti tööle paned.

Macil saab neid programme kohendada nii: System Preferences > Users and Groups > Login Items. Windowsil on sarnane asi Task Manageris ja selle nimi on „Startup“.

Puhasta kõvaketast

Aja jooksul kuhjub arvutisse hulk rakendusi ja faile, mida enam ei kasutata. On mõistlik aeg-ajalt kaustad üle vaadata ja neid kärpida. Ära unusta allalaetud failide kausta – see täitub ülikiiresti ja failid on seal sageli päris suured. Ning kindlasti tee pärast failide kustutamist ka prügikast tühjaks.

Aga siiski jääb arvutisse hulk ebavajalikke faile alles – ka väga hea mäluga inimene ei pruugi mäletada, kuhu ta on faile salvestanud, ja lisaks topib arvuti ise hulga ajutisi faile mingitesse nurgatagustesse, kust sa vaadata ei oska.

Selle vastu aitab vastava rakenduse hankimine. Macil on CleanMyMac, mis maksab 40 dollarit aastas, aga on saadaval ka prooviversioonina. Uuematel Windowsi operatsioonisüsteemidel on puhastusprogrammid sisse ehitatud. Näiteks teeb Storage Sense süsteemi puhastamise tööd sinu eest ise, aga Disk Cleanup võimaldab sulle rohkem kontrolli koristamise üle.