Suhted

RUTIINI LÕKS: mida teha, kui suhet murrab igavus? 

Toimetas Vidrik Võsoberg, 2. jaanuar 2019, 18:44
 PantherMedia/Scanpix
Kui tunned suhtes olles rahutust, eraldatust ja ehk ka sideme kaotamist partneriga, siis on need märgid, et suhtesse on tunginud igavus ja tüdimus. Kui tahad seda suhet päästa, siis pead selle nimel pingutama. Kui sa pole valmis panustama, siis võib olla käes aeg lahkuda. Men’s Health annab nõu, mida teha siis, kui suhtesse on tekkinud tüdimus.

Too ellu vürtsi

Igavleva suhte remontimiseks võib piisata selle vürtsitamisest. Kliiniline seksuoloog ja psühhoterapeut Kristie Overstreet märgib, et ellu vürtsi toomiseks võib aga piisata lihtsalt sellest, kui muudetakse rutiini.

„Tõenäoliselt olete langenud rutiini ja ei luba endale aega suhte nautimiseks. Ärge jääge kinni rutiini lõksu, mis tekitab monotoonset tunnet,“ sõnas ta. „Proovige kohtingupäeva või kohtinguõhtusööki. Võtke nädalavahetusel ette üks selline päev, kus püsite oma nutiseadmetest eemal ja veedate koos kodus lõbusalt aega. Võtke ette puhkus või lihtsalt nädalavahetus kodust eemal – juba ainuüksi planeerimine, sellest rääkimine ja ajurünnakute korraldamine tekitavad värsket põnevust.“

Aga kui ikka on tüdinud tunne, siis proovige ette võtta rohkem ühiseid tegevusi.

„Kui olete koos väljas ja harrastate mingeid tegevusi, siis kasvab lähedus väga mitmes mõttes. Näiteks selle kogemuse ajal rääkimine parandab suhtlemislähedust,“ kirjeldas Overstreet. „Ka paraneb teie lähedus vaba aja veetmise vallas, sest te teete koos lõbusaid asju. Ühtlasi kogete endorfiinide voolu, mis tekitab teis mõlemas füüsiliselt paremat enesetunnet. Sageli viib see kõik ka füüsilise läheduse paranemiseni ...“

Vaata enda sisse

Võib ka juhtuda, et pead ette võtma midagi põhjapanevamat. Kuula oma südant. Igavus võib näidata seda, et sinu sees peituvad mingid tõsisemad probleemid. Oled võtnud ette seiklusi, planeerinud romantilisi kohtinguid ja proovinud „asjade vürtsitamiseks“ teha muid selliseid asju, aga tunned ikka rahulolematust? On aeg heita asjale põhjalikum pilk. Kas sa armastad teda? Kas sa tunned vajadust selle suhte nimel pingutada?

Kui tahad selle suhte nimel võidelda, siis alusta võitlust iseenda parandamisest. Sest inimene suudab ju kontrollida vaid iseenda tegevusi. Küsi endalt, miks sa igavust tunned? Mis on muutunud? Tõenäoliselt osutavad need märgid su enda meelemuutustele, isiklikele olukordadele või stressile, millega sa pole tegelenud. Sageli tegeleme iseenese saboteerimisega või leiame süüd partneris, aga tegelikult peaksime esmalt vaatama iseenda sisse.

Kui sa leiad endas probleeme, siis suudad end ka parandada ja nii parandada ka suhet. Et suhe oleks terve, peavad esimese asjana selle mõlemad osapooled samuti terved olema.

Suhte kallal töötamine võib ka tähendada seda, et teil tuleks pöörduda paariteraapiasse.

Pea meeles, et „igav“ on normaalne tunne

.. ja me kõik tunneme vahepeal igavust.

Ideaalset suhet pole olemas. On häid aegu ja halbu aegu, probleemid tekivad ja pinge tõuseb. Kui tunned tüdimust, siis meenuta endale, et vahepeal on see emotsioon täiesti normaalne.

Overstreeti sõnul pole võimalik, et keegi on „see üks ja õige“, sest inimesed muutuvad ja arenevad aja jooksul pidevalt. Sa ei saa olla pidevalt ja püsivalt kõik, mida teine inimene igas mõttes vajab. Kui paned selle ootusega endale ja partnerile surve peale, siis võibki tekkida igavustunne. Sest kes suudaks selliste standardite järgi elada?

Kui tüdimus tekib, siis suhtle oma partneriga. Ehk ei peaks sa kasutama sõnu „igavus“, „tüdimus“ või „tülpimus“, aga aruta rahutuse ja segaduse tunnet. Võta mõned päevad iseendale. Tee endale selgeks, mida sa elult tahad ja miks oli see suhe alguses sinu jaoks nii oluline.

„Sel hetkel saad otsustada, kas sinu partner on see inimene, kellega sa tahad oma elu koos veeta. Kui on, siis jätka suhtega seni, kuni te mõlemad olete oma terveimaid minad,“ sõnas Overstreet. „Kui ei, siis lõpetage suhe ja keskenduge sellele, mida saate enne järgmisse suhtesse hüppamist enda juures parandada.“

Millal peaks suhte lõpetama?

„Kui tunned, et oled teinud kõik endast sõltuva suhte parandamiseks,“ sõnas psühhoterapeut. Kui oled endast kõik andnud, aga endiselt õnnetu, siis on ilmselt aeg lõpp teha. Elu on liiga lühike, et raisata seda suhtele, mis pole rahuldav.

Siinkohal peaks lähtuma kõhutundest. Sa võid küll igavustunnet tõrjuda, aga ikkagi jäävad ebamugavus, rahutus ja püsimatus.

„Kuula oma sisetunnet, oma sisemist häält,“ märkis Overstreet. „See ütleb sulle, et miski pole õige ja on aeg teha midagi teisiti, kuula seda. Kui oled kõigisse lahtritesse linnukese teinud ja miski pole muutunud, siis hoolitse iseenda eest ja lõpeta see.“

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee