Tehnika

Ei piirangutele: Soome Autoliit asus võitlema inimeste õiguse eest ka tulevikus autoga sõita 

Toimetas Aare Kartau, 1. veebruar 2019, 07:15
Foto: Pixabay
Soome Autoliit tähistab tänavu oma 100-aastast juubelit veidi ebatavalisel moel. Nimelt kogutakse allkirju petitsioonile liikumisvabaduse poolt, et inimestel oleks ka tulevikus võimalik vabalt valida enda jaoks kõige sobilikum liikumisviis.

Soome Autoliit saab tänavu saja-aastaseks. Liikumise peamine ülesanne on läbi kõigi nende aastate olnudki autokasutajate õiguste eest seismine. Selle tegevuse olulisus on läbi aegade järjest kasvanud, ei ole ju auto enam väljavalitute luksusese, vaid iga inimese igapäevaelu oluline osa.

Autousku soomlased

Möödunud aastal uuriti soomlastelt, mille jaoks autot üldse vaja on. Vastama nõustus lausa 3000 inimest, mis on uuringumaailmas vägagi uhke tulemus.

Enamik neist kasutab autot töölkäimiseks, laste transportimiseks, poeskäimiseks ja oma eakate vanemate eest hoolitsemiseks. Ehk siis autot kasutavad enamasti täiesti tavalised töölkäivad inimesed oma igapäevaelu tegemisteks, mida ilma sõiduvahendita teha ei saakski.

Tähelepanuväärne on aga asjaolu, et selliselt ei vastanud sugugi vaid maapiirkonnas elavad inimesed. Autot peetakse ka Helsingis ja lähiümbruses ülekaalukalt parimaks liiklusvahendiks. See tähendab, et sarnaselt eestlastele on soomlased siirast autousku.

Kuidas tahetakse autode kasutamist piirata, ning mida selle vastu teha saaks, loe Acceleristast.

Foto: Accelerista