Ajalugu

5 fakti maadeavastaja James Cooki laeva HMS Endeavour kohta 

Toimetas Aare Kartau, 24. juuli 2019, 14:05
HMS EndeavourFoto: Wikimedia Commons
Briti meresõitja ja maadeavastaja James Cooki suri 1779. aastal Hawaii saartel. HistoryExtra reastab viis fakti Cooki laeva HMS Endeavouri kohta, millel ta sooritas esimese uurimisreisi Vaikse ookeani lõunaosas.

1. Laeva nimi polnud alati Endeavour

Endeavour oli vaid üks kolmest nimest, mida kolmemastiline alus kandis. Peale valmimist 1764. aastal nimetati laev Earl of Pembroke'iks. 1768. aastal nimetati alus mereväes ümber HM Bark Endeavouriks ja alates 1775. sai laev kolmanda nime: Lord Sandwich. Alles 1990ndatel avastati, et Endeavour ja Lord Sandwich tähendasid sama laeva.

2. Esialgu vedas Endeavour kivisütt

Earl of Pembroke ehitati algselt kaubalaevaks. Tammepuidust parklaeva suured ladustamisruumid olid ideaalsed kivisöe transportimiseks. Laev veetis neli aastat enne mereväkke suundumist Tyme jõel kivisütt transportides. 

3. James Cooki uurimislaevana sai ta nimeks Endeavour

1768. aastal tehti laevale põhjalik uuenduskuur ning lisati mitmeid juurdeehitisi. Reisimiseks Vaikses ookeanis oli vaja, et laev oleks vastupidav ning et see mahutaks ligi 100 inimest. 

HMS Endeavour, randunud pärast raskusi Suure Vallrahu läbimisel.Foto: Wikimedia Commons

4. Endeavour läks Austraaliasse seilates peaaegu põhja

Endeavour oli ehitatud tugevast tammepuidust ning sellel oli hea manööverdamisvõime. Siiski oleks James Cooki laev 1770. aastal halvema õnne korral Austraalia idarannikul Suure Vallrahu piirkonnas uppunud. Vaid looded ning vedamine ilmaga päästsid laeva halvimast.

5. Laev osales Ameerika iseseisvussõjas

Vana Endeavour leidis taaskord kasutust 1775. aastal, kui see saadeti Inglise vägede hulgas Põhja-Ameerikasse. Laev renoveeriti ning nimetati ümber Lord Sandwichiks. Endine James Cooki alus osales ka Ameerika iseseisvussõja suurimas kokkupõrkes – Brooklyni lahingus. Lahingu võitsid Briti väed.

Et takistada prantslaste kätte sattumist, lasti Endeavour 1778. aastal brittide endi poolt Newportis põhja. 2018. aastal leidsid arheoloogid merest vraki, mis kuulub tõenäoliselt just sellele laevale, mis viis James Cooki esimesele ümbermaailmareisile.