Ajalugu

Iiri bandiitide terror – Allan Pinkertoni juhtum (6)

Imeline Ajalugu, 6. märts 2019, 18:56
Allan Pinkerton 1862. aastal Wikimedia Commons
Pennsylvania kaevanduspiirkondi kummitasid 19. sajandi keskel iiri bandiidid ja terroristid rühmitusest Molly Maguires. Bande vandaalitsemine, rünnakud ja tapmised masendasid kaevanduste omanikke, kes kaotasid raha ja oskustöölisi. Seetõttu otsustasid nad ühendust võtta tolleaegse suurima detektiivi Allan Pinkertoniga.

Varitsusrünnakud, kallaletungid ja tapmised olid 1870. aastate alguses Pennsylvania söekaevanduspiirkondade kaevanduste omanikele igapäevased nuhtlused. Probleemi põhjuseks oli Molly Maguires – iirlaste jõuk, mis sundis vägivalla ja väljapressimise teel kaevanduseomanikke looma paremaid töötingimusi oma vaestele kaasmaalastele söekaevandustes. Tavaliselt algas rünnak sellega, et jõuk kinnitas öösel ohvri uksele ähvarduskirja.

„Härra Boss! Me anname sulle kaks nädalat oma tööst loobumiseks, ja kui sa seda ei tee, maksad selle eest oma eluga! See on Molly Maguiresi korraldus sulle, sa sitapea!“ Kaevandusomanikud, kaevanduste juhid ja streigimurdjad ei saanud ennast kusagil turvaliselt tunda. Nad võisid tänaval avalikult peksa saada, neid võidi maha lasta või isegi elusalt põlema pista. 1873. aasta sügisel sai Pennsylvania kaevanduste omanikel lõpuks küllalt.

Kuidas Allan Pinkertoni firma kaevandused maha rahustas, loe lähemalt veebruarikuu Imelisest Ajaloost.

6 KOMMENTAARI

l
lohe 7. märts 2019, 18:48
Pinkertonid olid takkajärgi vaadates suurkapitalisti palgal olevad era-terroristid. Ja see viis erasõdadeni nende ja ametiühingute vahel. USA puhul läks Blairi mäe lahingus (Lääne-Virginia) asi nii hulluks, et kasutati lennukipomme. en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Blair_Mountain
s
Silmaklappidega ükssarv 7. märts 2019, 13:48
Kas tõde on kuskil seal vahepeal, nagu ikka?
Loe kõiki (6)

PÄEVATOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee