Militaar

ÜLEELAMISTARKUSED | Kuidas valmistada plekkpurgist priimus? 

Asso Puidet, Kaitse Kodu! tegevtoimetaja, 27. märts 2019, 15:54
Foto: Asso Puidet
Lihtsalt valmistatav, hinnalt odav, mõõtudelt taskukohane ja kaalult kerge – plekkpurgist priimus ehk parmu pliit on just see, mida vajad. Oled sa siis muretu hulkur, karastunud loodusmatkaja või, miks mitte, vaenlase tagalas asjatav võitleja.1. SAMM Plekkpurgist priimuse valmistamiseks läheb sul vaja kahe plekkpurgi alumist kolmandikku või neljandikku, sõltuvalt sellest, kas opereerid 0,33 l või suurema purgiga.

Igal juhul võta terav nuga ja tekita endale kaks umbes kahe sõrme kõrgust plekkpurgist topsi. Neid läheb sul vaja. Ülejäänud materjalist võid valmistada vile, peegli, terariista või muud selletaolist. See pole praegu oluline. Oluline on see, et need kaks põhja jääksid ühekõrguseks. Täpselt. Enam-vähem täpselt. Sõltub, kui suur pedant sa oled. Kui suur, siis võid abivahendina kasutada pliiatsit ja mingit umbes kahe sõrme kõrgust stabiilset eset. Toeta pliiats kindlalt sellele, hoia purki vastu pliiatsi tera ja purki keerates tõmba küljele täisring. Korda sama teise purgiga. Nüüd on sul kahel purgil täpselt ühel kõrgusel lõikejoon ees. Katsu lõigates seda järgida. Vihjeks – mida nürim nuga, seda keerulisem see on. Teiseks vihjeks – veel täpsema tulemuse annab kääridega lõikamine.

2. SAMM

Nüüd kaaneta ühe plekkpurgi põhi teisega nõnda, et moodustuks kinnine tops. Tundub lihtne, aga tegelikult on see üks keerukamaid etappe plekkpurgi evolutsioonis priimuseks. Plekkpurkide diameetrid on ju võrdsed. Aga natuke mudimist, omajagu kirumist, mõõdukalt voltimist ja see saab tehtud. Või siis rebeneb see purk, mida sa üritad teisele peale ajada, sa lõikad endale terava plekitükiga sisse, vannud veel rohkem kui 30 sekundit tagasi ning hakkad uut purgipõhja välja lõikama. Aga kõik, mis väärib tegemist, väärib ka ümbertegemist.

Protsessi lihtsustamiseks võib priimuse alumise detaili serva sakiliseks voltida, näiteks kääriotste, näpitsate või noaotsa abil. Ning veel. Kui sa oled ohutusefriik ega taha riskida sellega, et improviseeritud priimus tööolukorras ümber minnes tekitab sinu ümber väikse leegitseva järve, siis võid täita selle enne kahe poole kokkuistutamist tulekindla vati või muu materjaliga, mis hakkab tööle tahina.

3. SAMM

Võta mingi terariist, näiteks jämedam haaknõel. Torgi purgi pealmine osa ringikujuliselt auklikuks. Umbes iga poole sentimeetri tagant auk. Et moodustuks midagi sellist, nagu võib näha gaasipliidi kütteelemendil. Täpselt nagu gaasipliidilgi, hakkab sinu valmistatud priimusel nendest aukudest leek välja käima. Mida väiksemad augud, seda ökonoomsem põleti ehk väiksem leek. Mida suuremad augud, seda kiiremini toimub põlemine, kaob kütus ja läheb vesi keema.

Ongi valmis? Ei ole! Nüüd torka priimuse peale ristikujuliselt veel viis auku. Jällegi enam-vähem täpselt tsentrisse. Nende aukude kaudu saad priimusesse piirituse. Muidu ei saaks ju. Ja nendesamade aukude peale tuleb süütamise järel asetada vaskmünt, mis töötab nagu surveklapp ega lase kütusel liiga kiiresti ära põleda. Miks just vaskmünt? Aga sellepärast, et selline priimus läheb ekstreemselt kuumaks ja võib muu metalli lihtsalt ära sulatada.

P. S. Säärane priimus tahab töölehakkamiseks korralikult kuuma saada. Et protsessi kiirendada, võid priimuse alla esiti põlema panna ühe teeküünla. Või siis paigutad priimuse mingile alusele, kuhu valad samuti sortsu piiritust ja süütad.

P. P. S. Leegi summutamiseks võid kolmanda plekkpurgi põhjast välja lõigata priimuse kattekaane. Umbes käelaba kõrgusest traatvõrgust saad aga keerata priimuse ümber raami. See kaitseb mõneti ümbermineku eest ja võimaldab asetada priimusele ka suurema anuma kui tass.

P. P. P. S. Head isu!

Vaja läheb:

2 plekkpurki;
teravat nuga või kääre;
naasklit, haaknõela vm torkevahendit;
vaskmünti.
Seadme sihipäraseks kasutamiseks:
piiritust vm põlevat vedelikku;
süütamisvahendit.
Ajakulu: 15 minutit

Vaata lähemalt juba Kaitse Kodust!