Militaar

Kaitseliidu kiivrid: kastrulitest peakaitsesüsteemideni (3)

Janno Isat, vabatahtlik autor, 11. aprill 2019, 19:26
Foto: Aivo Põlluäär
Selle aasta esimeses Kaitse Kodu! numbris olid läbi huumoriprisma vaatluse all alternatiivsed kiivri kasutamise viisid. Sedakorda aga teeme ülevaate Kaitseliidu taasloomisest saadik ametlikult kasutusel olnud kiivritest. Seega, välja jäävad usinate võitlejate endi hangitud "potid“, samuti eklektilistel 1990-ndatel piiratud kogustes mõnda üksusesse jõudnud varud, näiteks Iisraeli kevlarkiivrid. Väidetavalt olla liikvel olnud ka mingi ports Prantsuse ja Ida-Saksa kiivreid. Rootsi kiivreist jõudis ladudesse ka varasemat, n.-ö kellukesekujulist 1926. aasta mudelit. Pole teada, kui palju eelnimetatuid välja jagati, allpool kirjeldatud mudel 1937/65 aga on senini ladudes ja kasutusel.

Vene

Esimesed kiivrid, mis 1990. aastate algul Kaitseliidu ja kaitseväe kasutusse jõudsid, olid pärit Nõukogude Liidu relvajõudude varudest. Sel ajal oli seal käibel kolm mudelit, mis ka kõik peaksid olema jõudnud meie võitlejateni. Olen kuulnud mälestuskildu, et mõnel kiivril olid lausa II maailmasõja aegsed templid sees!

Enamasti olid kiivrid siiski mudelid СШ-60 ja СШ-68. Mudelite СШ-42 ja СШ-60 erinevus on neetides, kõige hilisem mudel on juba ka kujult teistsugune. Mudelite number näitab kasutuselevõtu aastat Nõukogude Liidu relvajõududes.

Foto: Aivo Põlluäär


Rootsi

1990. aastate teisel poolel saime Rootsi kuningriigilt abi korras brigaadi varustust, mille hulgas olid ka kiivrid. Kaitseliidus kasutatakse neid senini, kuigi suund on võetud nende asendamisele modernsemate ja suurema kaitsega kiivritega.

Esimesel pildil tasub tähele panna tundmatu kaitseliitlase omaloomingut. Nimelt on originaalkiivrite küljel Rootsi riigi vapp, nn tre kronor, mis on sellel eksemplaril asendatud (ja päris meisterlikult!) Eesti trikoloori värvides kilbiga.

Foto: Aivo Põlluäär


USA

Esimeste tänapäevaste kiivritena võeti nii kaitseväes kui Kaitseliidus kasutusele Ameerika Ühendriikide relvajõududele toodetud kiivrid. Paljude kandjate hinnangul on tegemist pigem ebamugava kiivriga, sest sisu ei ole väga hästi lahendatud ning kiiver kipub loksuma ja silmile vajuma. Lahinguolukorras üle keskmise halb omadus. Pildil oleva kiivri kattekangas on Eesti digilaiguriide esimesest partiist, millest tehti ka kurikuulsaid valge sisuga vorme.

Foto: Aivo Põlluäär

Saksamaa

Olemuselt USA kiivri edasiarendus, millel on parem sisu ja rihmade kinnitus. Kuid praegu kasutatavatest ka kõige raskem kiiver! Samas, kui võrrelda seda kaalult kõige kergema Rootsi kiivriga ballistilise kaitse aspektist, siis tervislikum on treenida kaelalihased tugevaks ja jätta „rootslane“ parem kapile suveniiriks või kasutada stiilse korilusvahendina (vaata KK! 1/2019).

Foto: Aivo Põlluäär

Balkani

Horvaatia ballistiline kiiver on mõeldud sisekaitseüksustele, et vahetada välja Rootsi ja USA eelmise põlvkonna kevlarkiivreid. Sellest on ka üks varasem versioon, millel on veidi teine sisu, kuid laialdasemalt on praegu ladudes just selline mudel. Kõige suurematele peadele on kiivri seest eemaldatud võrk ja pandud ainult pehmenduspadjad. Kasutusel Kaitseliidus Alates 2017.

Foto: Aivo Põlluäär

USA

Kõige uuem Kaitseliidu lahinguüksuste varustusse kuuluv "peakaitsesüsteem“ (nii ütleb tootja infosedel). Enamikule on lisatud ka öövaatlusseadme kinnitusmoodul, mis on nähtav kiivri esiküljel. Teisel pildil olevale kiivrile on peale tõmmatud talvemaskeering. Võrreldes eespool käsitletud kiivritega on tõesti tegemist juba pigem mitmekülgse süsteemi kui lihtsalt peakaitsega.

Foto: Aivo Põlluäär

Pikemalt loe juba Kaitse Kodust!