Militaar

Overboots – kui saapast jääb väheks 

Asso Puidet, Kaitse Kodu! tegevtoimetaja, 23. aprill 2019, 18:27
Foto: Karri Kaas
Parem korralik saapapaar kui Shakespeare – seda väitis juba tuntud sõjandus- ja rahundusspetsialist krahv Lev Tolstoi. Aga mis on parem kui Tolstoi? Eksib see, kes arvab, et Fjodor Dostojevski. Õige vastus on ületõmmatavad saapad ehk overboots’id.Kui mitte kirjandushuvilise, siis vähemalt jalaväelase seisukohast vaadates võiks see nõnda olla. Nagu nimigi ütleb, on tegemist saabastega, mis tõmmatakse vajaduse tekkides jalavarjude peale. Vajadus võib aga tekkida oludes, kus ei saa enam kindel olla, et tekstiilist või nahast jalanõud kuivaks jäävad ja tarvis läheb veekindlaid jalanõusid.

Aga kummik? Milleks ülesaabas, kui maailm tunneb juba alates 19. sajandi keskpaigast kummist saapaid?

Jah... Kuid olete te kunagi proovinud kummikuid kokku voltida ja matkakotti toppida? Tõenäoliselt see ei õnnestu. Ülesaapad aga võtavad puhkeasendis kotis umbes sama palju ruumi kui ketsipaar.

Aga kummikud võib ju kinnitada matkakoti välisküljele? Jah, muidugi. Pole paha mõte. Aga kui nüüd võrrelda ülesaapa ja kummiku massi, siis on ülesaapad keskmisest kummikust kergemad. Täpsemalt kaks korda, nagu näitasid autori sõltumatus laboris läbi viidud katsed.

Mis aga peamine – kummikut, kui see ei ole just ekstrasuur, ei ole kuigi mugav juba jalas olevate saabaste peale tõmmata, overboots’id on aga selleks loodud ja säästavad kandjat vajadusest olude niiskeks muutudes jalas olevaid käimasid kotti toppida.

Robustne disain rokib

Eks ülesaapaid ole valmistatud mitmesuguseid – meie kasutuses olid koduses Tartu Samelini tehases toodetud isendid. Oma olemuselt on need äärmiselt lihtsad. Umbes poole sentimeetri paksune, sügava, libisemist takistava mustriga polüuretaanist tald ning samast hästi painduvast ja vettpidavast materjalist pealispind, mis pealpool pahkluud läheb üle veekindlaks õhukest presentriiet meenutavaks tekstiiliks.

Saapa lihtsamaks jalgatõmbamiseks ulatub selle veekindla kattekihiga lukk saapa ninaosani. Et veekindlust veelgi suurendada, katab lukuosa takjapael. Veel üks väga oluline pisidetail, mis näitab, et saapa projekteerijad on toote korralikult läbi mõelnud – lukukeele külge on kinnitatud suurem, plastikust keel nõnda, et luku saab ka kinnastatud kätega kerge vaevaga kinni tõmmata. Ning kui juba kinnastatud kätest rääkida, siis jah, Samelini ülesaapad sobivad ka talvel kasutamiseks ja seda kuni 30kraadise pakasega. Nimelt on need seest vooderdatud karusnahaga. Rahu, loomasõbrad – see karusnahk ei ole naturaalne.

Neli katsumust

Aga tõe kriteerium on praktika, mistõttu panime overboots’id proovile siiski suvisel ajal, mil vaba vett on looduses rohkem kui talvel.

Test number 1. Kraav

Meie looduses väga levinud inimtekkeline pinnavorm. Väga tihti rajatud maaparandamise eesmärgil, põhiomadusega liigne vesi pinnasest välja juhtida. Seega on enamiku ajast suuremal või vähemal määral veega täidetud.
Võimalik oht: vesi, ehkki mitte sügav ja mitte väga kiiresti voolav, võib leida overboot’i luku vahelt tee saapa sisemusse. Kas leiab? Plärts – asetame jala kraavi. 10 sekundit, pool minutit, minut. Jalg püsib kuiv. Overboot saab hakkama.

Test number 2. Muda ja kõdu

Jällegi meie metsades väga levinud. Isetekkeline – tulenevalt põhjavee kõrgest tasemest ja meie geograafilisele asukohale iseloomulikust suurest sademehulgast. Võimalik oht: muda pressib ennast kinnituste vahelt sisse. Samuti võib overboot mutta kinni jääda ja jala küljest eralduda. Enne teada ei saa, kui järele ei proovi.

Nätske pinnas haarab pakutud overboots’id isukalt enda embusesse. Lurin, nagin, lörin – overboots’id on mudas kinni. Vedel hallikasmust pläga piirab saapa kumjat pinda, otsides võimalusi läbi murda. Aga kõik katsed jooksevad liiva – jalavarjud jäävad seestpoolt kuivaks.

Test number 3. Mülgas

Elu on täis ootamatusi. Ja nii ei saa sugugi välistada, et teinekord tuleb, selle asemel et mõistlikult tiigi kallast mööda kulgeda, sellest läbi kahlata. Või vähemalt sinna jalgupidi sisse astuda. Tuttav olukord näiteks kalameestele.

Riskifaktorid: muda ja vesi, mis sedakorda ulatub juba overboots’ide presentsäärteni. Sellises olukorras ei saa ju jalavarjud seest kuivaks jääda. Või siiski? Siiski! Ehkki jalad jäävad naks ja naks tiigipõhja mutta kinni ning vesi lainetab pea põlve kõrguselt – jalad jäävad kuivaks.

Test number 4. Kiirevooluline jõgi

Miks? Sest sillad on nõrkadele. Ja alati ei ole võimalik teha ei-tea-kui-pikka ringi, et kasutada jõe ületamiseks purret või silda. Kui on vaja läbi minna, siis on vaja läbi minna.

Vaatamata sellele, et ülesaapad pidid lõpuks vee survele alla vanduma, ei saa neid kuidagi ebaõnnestunuks pidada. Pidasid need ju vastu kraavis, mudas ja tiigis. Kindlasti peavad need vastu hommikuses kasteheinas kahlates, vihmamärjas metsas luusides, soisel järvekaldal kalastades. Samuti, mis mitte vähemoluline, pakuvad talvel lisasooja.

Seega: ülemaks kui saabast tuleb ülesaabast tunnistada.

Pikemalt loe juba Kaitse Kodust!