Ajalugu

MINEVIKUHETK | 18. mai: Napoleon Bonaparte kuulutati Prantsusmaa keisriks (4)

Ohtuleht.ee, 18. mai 2019, 10:15
Napoleoni krooonimist kujutav Jacques-Louis Davidi maal.Foto: Wikimedia Commons
18. mai Minevikuhetkega suundume Prantsusmaale, kus kuulutati keisriks Napoleon Bonaparte. Ta hakkas valitsema nime all Napoleon I.

Korsikalt pärit Napoleon oli terava mõistusega haritud mees, kes sai tänu suurele töövõimele ja auahnusele Prantsusmaa keisriks. Riigi etteotsa sai ta juba 1799. aasta 11. novembril, kui ta koos Pierre Roger Ducos' ja Emmanuel Joseph Sieyes'iga riigi konsuliks valiti. Sama aasta 25. detsembrist alates oli ta kuni keisriks kuulutamiseni esimene konsul. 

Samal teemal

18. mail otsustas Prantsuse senat anda Napoleon Bonaparte'ile Prantsuse esimese keisririigi keisri tiitli. Selle otsuse ratifitseeris samal päeval ka rahvahääletus. Kuigi ta krooniti pidustuste käigus keisriks alles detsembris, kandis ta 18. mai õhtul juba keisri tiitlit. Napoleoni võimuaega iseloomustas lakkamatu sõjategevus Euroopas, mida teatakse Napoleoni sõdade nime all. Selle käigus alistas Prantsusmaa suure osa Euroopast

Lüüasaamine Hispaania iseseisvussõjas ja hukatuslik sõjakäik Venemaal muutsid keisririiki aga tunduvalt nõrgemaks. 1813. aastal lõid Kuuenda koalitsiooni liitlasväed Prantsuse armee Saksamaalt välja ning tungisid ise Prantsusmaale. 11. aprillil 1814. aastal pidi Napoleon troonist loobuma. Ta suundus eksiili Elba saarele.

4 KOMMENTAARI

v
Vivat in aeternum 18. mai 2019, 16:20
youtube.com/watch?v=-SHkx9A9488
b
Barclay de Tolly 18. mai 2019, 15:02
Macron tahaks ju ka kogu Euroopat juhtida. Juba hakkab euro-armeed moodustama ja on väiksemate riikide iseseisvuse kõva vastane. Ainult erinevalt Napolionist ei armasta prantsuse rahvas teda mitte ega palu teda keisriks hakata.
Loe kõiki (4)