Tehnika

Jurist: teisaldatav kiirusmõõtesüsteem peab samuti olema tähistatud osutusmärgiga (4)

Toimetas Aare Kartau, 5. september 2019, 09:16
Juristi sõnul peaks ka teisaldatav kiirusmõõtesüsteem olema tähistatud osutusmärgiga „automaatkontroll“.Foto: Heiko Kruusi
Tänavu 27. juunil kiitis valitsus heaks eelnõu, mis võimaldas politseil alates 5. juulist kasutusele võtta teisaldatavad kiiruskaamerad. Kuigi seaduse järgi peab automaatse kiiruskaamera ees olema osutusmärk „automaatkontroll“, siis teisaldatavate kaamerate puhul politsei seda märki ei kasuta. Eesti Õigusbüroo jurist Harland Paas selgitab olukorda. 

Riigikogu muutis Liiklusseadust selliselt, et sõidukite sõidukiirust võib mõõta lisaks senistele statsionaarsetele kiiruskaameratele ka teisaldatavate kaameratega. Osutusmärgid teatavad kohustusliku liikluskorra iseärasustest või asulate ja teiste objektide paiknemisest. Osutusmärkide hulka kuulub ka liiklusmärk „automaatkontroll“, mis paigutatakse liikluskaamera ette.

Eesti Õigusbüroo jurist Harland Paasi hinnangul ei oma täna õiguslikust aspektist tähtsust, kas kiiruskaamera on statsionaarne või teisaldatav, igal juhul peab sellele eelnema ohutusmärk „automaatkontroll“. „Liiklusseadus ei anna võimalust kiiruskaamerate valikuliseks märgistamiseks – märk on iga statsionaarse kiiruskaamera ees. Kuivõrd teisaldatavate kiiruskaamerate regulatsioon õigusaktides on täpselt sama statsionaarsete kiiruskaameratega, siis peaks ka teisaldatava kiiruskaamera ees olema liiklusmärk „automaatkontroll““. Paasi väitel ei saa seda seisukohta ümber lükata väitega, et liiklusmärgi paigaldamine pole vajalik, sest tegemist on kiiruskaamera ajutise paiknemisega selles kohas. „Teatavasti on võimalik vajadusel kasutada ka ajutisi liiklusmärke,“ sõnas Paas. 

Paas lisab, et Liiklusseaduse muudatuse seletuskirjas on nimetatud teisaldatavate kiiruskaamerate kasutamise eesmärgina liikluse rahustamist. „Teisaldatava kiiruskaamera ees osutusmärgi kasutamine tagab selgelt nimetatud eesmärgi saavutamise. Märgistamata kiiruskaamera eesmärk on minu hinnangul pigem trahviraha kogumine kui liikluse rahustamine,“ lisas Paas. 

Samas märgib jurist, et kehtivates õigusaktides ei ole automaatkontrolli osutusmärgi paigaldamise kohustuslikkus ühemõtteliselt ja sõnaselget sätestatud, mistõttu lõpliku vastuse kõnealusele küsimusele annab siiski kohtupraktika.  Siiski on juristi kokkuvõttev arvamus, et teisaldatav kiirusmõõtesüsteem peab olema tähistatud osutusmärgiga „automaatkontroll“.

4 KOMMENTAARI

l
Liikleja 5. september 2019, 19:11
Jurist ei peaks küll segi ajama liiklusseaduse vaimu ja eesmärki ning formuleeringute ebatäiuslikkust. Liiklusseadus kuulub täitmisele kogu riigi terr...
(loe edasi)
k
k 5. september 2019, 12:53
Minu meelest ajab see jurist täielikku jama. Kuidas on võimalik samaaegselt seadustest välja lugeda, et iga statsionaarse kiiruskaamera ees peab olema...
(loe edasi)
Loe kõiki (4)

TOIMETAJA

+372 5199 3733
aare.kartau@ohtuleht.ee

TELLIMINE JA KOJUKANNE

+372 666 2233
tellimine@ohtulehtkirjastus.ee

REKLAAM JA KUULUTUSED

+372 614 4100
reklaam@ohtulehtkirjastus.ee